DEMİREL : “4B’li Kamu Çalışanları Dış Kapının Dış Mandalı Değildir.”

DEMİREL : “4B’li Kamu Çalışanları Dış Kapının Dış Mandalı Değildir.”

 

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında işçi olmayan ve sözleşmeli olarak 4B statüsünde görev yapan yüzbinlerce kamu çalışanı vardır ve talepleri ise 4A kadrosuna geçmektir.  Daha önce 4/C statüsünde istihdam edilen ve yıllarca verilen mücadele sonucunda 4B kadrosuna geçen kamu çalışanlarının beklediği düzenleme ve sistem değişikliği hali hazırda yapılmamıştır.

 

4B kadrosunda görev yapan kamu çalışanlarının mevzuattan gelen sorunları, kariyer sorunları, tayin ve nakil sorunları, izin hakları sorunları ve ek ödeme ve ücret sorunları devam etmektedir. Özellikle 4B’li kamu çalışanlarının sorunlarının çözülmesi ve kadroya geçirilmesi konusunda herhangi bir engel kalmadığını düşünüyoruz.

 

4B’li kamu çalışanları dış kapının dış mandalı değildir. 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi kadrolardır. Çalışma usul ve esasları 4A kadrosunda görev yapan kamu çalışanıyla aynıdır. Çalışma saatleri ve hizmet aynıdır. 42 yıl önceki mevzuata göre istihdam edilen 4B’likamu çalışanları adına artık adil olmak ve hakkı teslim etmek gereklidir. Memurun a’sı, b’si, c’si, d’si olmaz ve olmamalıdır.

 

Bir örnekle açıklamak gerekirse, hükümet bir karar alıp il müdürleri arasında istihdam şeklini değiştirse ve büyükşehir il müdürlerini “a” statüsüne, diğer il müdürlerini “b” statüsüne alsa ve “a” statüsündeki il müdürüne ek ödeme, ücret, izin v.b haklarını verip "b" statüsündeki il müdürüne ise aynı işi yaptığı halde ek ödeme, ücret, izin v.b. haklarını vermezse ne olur?  Tolstoy “Acı duyabiliyorsan canlısın. Başkasının acısını duyabiliyorsan, insansın.” Der. 4B’li kamu çalışanlarının acısını duyan, işiten ve hisseden tüm karar alma merciinde bulunan yöneticilerin çözüm için kollarını sıvaması gerekir ve tüm sendikaların ise birlik içinde bu sorunun çözümüne katkı sunması elzemdir.

 

Çakılı kadro, sıfır kariyer, farklı ücret ve yetersiz mevzuat sorununun çözümü basittir. 4B’li kamu çalışanlarının 4A kadrosuna geçirilmesiyle sorunun çözümü hızlı ve etkin olacaktır. Bizler 4B’li kamu çalışanları ile aynı işi yapan, 4B’li kardeşlerimizin acılarını paylaşan ve anlayan kamu çalışanları olarak diyoruz ki;

 

SÖZLEŞMELİ ÇALIŞMAYA SON VERİLECEK!

4B’Lİ KAMU ÇALIŞANLARININ DA YÜZÜ GÜLECEK!


+